414.52AVSE 414.AVSE – VSE series 1,000 Volt insulated ratchet cable cutter
Dispatch
Material Dispatch Subjected To Avalibility of the ptoducts.
Deilvery
We deliver all over India, and Delivery Charges are Additional
160,062 + Taxes
Categories: , Tag:
Detiled Information
Technical Sheet
Technical Data Sheet
Additional information
Product Detailed Information
NF EN 60900, EN 60900, DIN EN 60900
• One-hand cutting.
• No distortion of the cable cut.
• Tempered forged steel blade.
• Insulation with “safety” colour coding.
414.45AVSE
– Cutting dimension: 45 mm.
– Max cutting cross-section copper 300 mm² and alu. 400 mm².
– Copper sector cable: 3×70.
– Alu sector cable: 4×70.
414.52AVSE
– Cutting dimension: 52 mm.
– Max cutting cross-section copper 400 mm².
– Max cutting cross-section HVA: 240 mm².