195A.20CPE 195A.CPE – Long half-round nose pliers
Dispatch
Material Dispatch Subjected To Avalibility of the ptoducts.
Deilvery
We deliver all over India, and Delivery Charges are Additional
6,743 + Taxes
Categories: , , Tag:
Detiled Information
Technical Sheet
Technical Data Sheet
Additional information
Weight 192 kg
Dimensions 200 cm
B [mm]
18
C [mm]
69
d [mm]
2,9
E [mm]
3,6
E1 [mm]
9
Product Detailed Information
NF ISO 5745, ISO 5745, DIN ISO 5745, ASME B107.500
• Narrow, finely serrated tips with oval pipe-grip and side cutting edges.
• Cutting edges for copper and hard steel wire to a maximum specification
of 1.6mm 160 kg/mm².
• 185A: straight nose.
• 195A: 40° angled nose.
• High durability Carbon alloy steel, with induction hardened cutting edges.
• Bi-Material ergonomic grips resistant to chemical agents featuring:
– Return spring
– Tether ready point
(Tether point adds 10mm to nominal lenght)