467S.SLS – Short metric ratchet combination wrenches – 467S.17SLS
Dispatch
Material Dispatch Subjected To Avalibility of the ptoducts.
Deilvery
We deliver all over India, and Delivery Charges are Additional
8,903 + Taxes
Detiled Information
Technical Sheet
Technical Data Sheet
Additional information
Product Detailed Information
• Tool equipped with a FACOM SLS attachment solution, preventing
any risk of accidental falls.
• The crimped “sliding” cable solution, selected and tested by FACOM,
maintains user ergonomics (8 – 30 mm wrenches).
• Extra-short handle ratchet combination wrenches: ideal
in inaccessible areas.
• Compact ratchet mechanism and reversible by lever.
• Increment 5° (6° for dimension 7, 8 and 9 mm).
• Ring head angled at 15°.
• Open end head angled at 15°.
• Metric sizes: 7 to 17 mm.